KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12534017
nr 1253 4017
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Skulptur, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stina med katt, ej signerad förlaga i chamottelera, Gustavsberg 1950-tal. Delvis målad och glaserad chamottelera. Höjd: 24 cm
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Utrop:
14.000 kr
Såld:
13.500 kr
måndag 6 maj 2019
kl 19:31:40
12.500 kr
12.500 kr
12.500 kr (Budbetjänt)
13.000 kr
Lisa Larson
Läs mer om Lisa Larson